Umbes 40 000 kodu Eestis kasutab oma kütte-, veesoojendus- ja muude seadmete jaoks maagaasi.
Maagaas on üks turvalisemaid ja puhtamaid fossiilkütuseid. See on ka keskkonnasõbralikum, kuna toodab enamasti veeauru ja süsinikdioksiidi ning oluliselt vähem kasvuhoonegaase kui õli, söe või puidu põletamine.

Maagaas on väga kergestisüttiv, ning selle põlemine isegi väikestes kogustes tekitab palju soojust. Seega võib maagaasi lekkimine suurendada plahvatus- ja tuleohtu, sest see levib süttib kergesti. Kui majas on leke, võib gaas süttida elektisädemest või muust tuleallikast.

Selleks, et tagada maagaasi turvaline kasutamine, peate oskama ära tunda gaasilekke märke:

Lõhn: Ehkki naturaalne maagaas on lõhnatu, tarnitakse majapidamistesse maagaasi lõhnalisandiga, mis muudab selle lekke avastamise lihtsamaks. Maagaasile lisatud lõhn sarnaneb mädamuna haisuga. Kui tunnete hoones gaasi lõhna, on see esimene märk sellest, et teil võib olla gaasileke.

Heli: Gaasiseadmete ümbrusest kostuv sisisemine on kindel signaal gaasilekkest!

Toataimed: Maagaas takistab hapniku ligipääsu taimedele. Pideva gaasilekke lähedal muutuvad need kollaseks/pruuniks ja lõpuks hävivad. Ka värsked puu- ja köögiviljad muudavad gaasilekke keskkonnas kiirelt värvi ning riknevad tavapärasest kiiremini.

Kui te kahtlustate gaasileket oma kodus või korterelamus, lõpetage gaasi kasutamine viivitamatult! Lülitage välja kõik elektriseadmed. Lahkuge ruumidest, mis võivad olla gaasilekkest mõjutatud. Suure koguse maagaasi sissehingamine võib põhjustada ka lämbumist ja potentsiaalselt põhjustada surma. Kui olete majast turvalises kauguses, helistage 112. 

Küsi pakkumist gaasitaristu kontrolliks:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga